Perličky a zajímavosti

Tento web není výdělečný a tudíž zde není žádná otravná reklama.

trenky

Speciální pánské trenýrky

Tyto trenýrky údajně chrání mužskou plodnost tím, že vše, co se nachází pod nimi, je chráněno před vyzařováním pocházejícím z mobilů, tabletů a notebooků. Dle expertů totiž nošení smartphonů v kapsách může ovlivnit počet spermií, a tím pádem i plodnost.
Ne všichni vědci sice souhlasí, nicméně trio francouzských studentů přišlo na trh s trenýrkami, které díky speciální látce s obsahem stříbra ochrání mužskou chloubu před 99 % elektromagnetického záření od 100 MHz do 2,6 GHz.


panda

Zelená pandí energie

Čína dnes platí za největšího producenta solární energie na světě. Ještě před 5 lety zdejší solární farmy produkovaly okolo 8 gigawattů energie ze slunce, dnes je to téměř 10× více – přes 77 gigawattů. Pro srovnání – společný výkon Temelína a Dukovan je něco málo přes 4 gigawatty.
Vedle prvenství v produkci se může Čína pochlubit i jedním z méně očekávaných „nej“ – nedaleko Ta-tchungu, ležícího uprostřed provincie Šan-si, vzniká nejroztomilejší solární farma na světě. Z kombinace tmavých monokrystalických silikonových solárních článků a světlých tenkovrstvých zde vzniká obří obraz jiného čínského pokladu – pandy velké.


flakturm

Hamburský Flakturm

V reakci na první britské nálety na německou metropoli nařídil Adolf Hitler stavbu velkých věží, jež sloužily jako výborné stanoviště pro protiletadlové kanony. V Berlíně, Vídni a Hamburku pak vyrostly velké vyztužené budovy, které později využily desetitisíce lidí také jako bezpečný úkryt.
Hlavní výzbroj bojových věží tvořily čtyři dvojice těžkých kanonů FlaK 40 ráže 128 mm, pruhy na hlavních značily přiznané sestřely nepřátelských letounů. Celkem jich vzniklo osm. Protiletadlové věže byly velmi pevné, takže odolaly i nejtěžšímu bombardování jako tato v Heiligengeistfeld v Hamburku, jež po válce po dobu sloužila i k prvnímu vysílání německé televize.


drahokam

Drahokam za 4 miliardy váží 175 tun

Na severu Barmy se podařilo vykopat jeden z největších nefritů světa. Obří, téměř 175 tun vážící drahokam je skoro šest metrů dlouhý a přes čtyři metry vysoký. Jeho cena se odhaduje v přepočtu na 4 miliardy korun.
Nefrity se používají především k výrobě šperků, bývají jim ale připisovány i léčebné účinky. Například staří Číňané si z nefritů vyráběli číše, ze kterých pili, protože věřili v jeho očistnou sílu.


pivo

Mnichovský Oktoberfest

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je Oktoberfest moderní záležitostí, jeho historie je více než dvě stě let stará! Svou premiéru měl v Mnichově, kde se koná dodnes, již 12. října 1810. Tento největší pivní festival začal psát svůj příběh u příležitosti svatby Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburgskou.
Dvůr tehdy pozval celé město na oslavu a položil tak základ oblíbené podzimní tradici. V dalších letech se slavnost opakovala, a přestože ve svém názvu nese měsíc říjen, kvůli lepšímu počasí byla postupně posunuta na září. Přestože si dnes nese přívlastek „pivní“ nebylo tomu tak vždy. V dávných dobách vlastně vůbec nesouvisel s pivem a vrcholem byly koňské dostihy.


kolo

Kolo vážící 940 kilogramů!

Zatímco většina cyklistů se snaží ušetřit každý nepotřebný gram, Frank Dose se vydal přesně opačným směrem – posledních pět měsíců strávil sestavováním nejtěžšího bicyklu na světě.
K tomu, aby bylo jeho výtvor možné oficiálně prohlásit za nejtěžší kolo na světě, mu chybí jediné – musí na něm zdolat vzdálenost alespoň 500 yardů (457,2 metrů). Doposud nejtěžším kolem, kterému se to podařilo, je dílo Belgičana Jeffa Peeterse, které váží úctyhodných 860 kilogramů.Copyright © 2017 HRCPRC.NET | Sitemap

Top