Perličky a zajímavosti

Amerika

Kde se vzali Američané?

Přišli v jediné vlně ze Sibiře před 23 tisíci let. Mezinárodní vědecký tým pečlivě porovnal genomy 31 žijících původních Američanů, obyvatel Sibiře a obyvatel Oceánie, jakož i 23 genomů získaných z fosilních nálezů dávných obyvatel Ameriky. Z výsledků pak vědci sestavili scénář příchodu a šíření populací prvních lidských obyvatel amerického kontinentu.
Dospěli k závěru, že první Američané dorazili do Nového světa a osídlili Severní a posléze i Jižní Ameriku jako poslední obydlené kontinenty v jediné vlně, zhruba před 23 tisíci let. Pak se asi před 13 tisíci let původní populace prvních Američanů rozpadla na dvě populace, které se pak dále šířily. V genomech původních Američanů vědci neobjevili žádné polynézské nebo evropské geny, jen něco genů z východní Asie.


Varan komodský

V krajině bájných draků

Indonéské souostroví Malé Sundy na rozhraní Indického a Tichého oceánu představuje místo, kde se zastavil čas. Na jeho části se totiž rozkládá národní park Komodo, který obývá bájný drak, živoucí fosilie a největší ještěr naší planety Varan komodský.
Varan komodský je potomkem vyhynulého australského druhu Varanus priscus, který dorůstal až 7 m, vážil kolem 600 kg a považuje se za největšího ještěra, jaký kdy po Zemi chodil.


Semafor

Kde se vzal semafor

Světelná signalizační zařízení se poprvé dostala do provozu 10. prosince 1868 v Londýně před sídlem parlamentu na křižovatce ulic Bridge, Great George a Parliament. Jednalo se o plynové lampy se třemi semaforovými rameny. Semafory však tou dobou už přes dvacet let sloužily v železniční dopravě – poprvé se objevily roku 1842 rovněž v Londýně.
Půjdeme-li ještě dále, dostaneme se až k optickému telegrafu, který vyvinul Francouz Claude Chappe v roce 1792. Síť 556 těchto semaforových stanic se používala ve vojenské a státní správě.


Národní higiena

Národní higiena

Čtvrtina Čechů si před jídlem neumývá ruce. Podle nedávného průzkumu jsou hygienické návyky v Česku přinejmenším pozoruhodné. Někteří se neumývají před spaním, jiní potkají sprchu maximálně jednou za týden. A mnozí mají potíže i s tak jednoduchým úkonem, jako je mytí rukou.
Češi to však s hygienou nepřehánějí ani v dalších oblastech. Podle průzkumů, které si letos nechala zpracovat firma prodávající kosmetiku a čisticí prostředky, si téměř pětina z nás na vanu či sprchu denně vůbec nevzpomene.


rifle

Kde se vzaly džíny?

Dnes všudypřítomné kalhoty se většinou připisují Jacobu Davisovi z Rigy, který kolem roku 1870 začal v Nevadě šít pro své zákazníky pracovní kalhoty, jež měly kvůli větší odolnosti švy kapes zesílené cvočky. Když pak získaly na popularitě, oslovil svého dodavatele látky Leviho Strausse (narozeného v Německu) a společně podali v roce 1873 na zmíněné kalhoty patent. Samotná látka má však podstatně delší historii. Slovo „džíny“ se odvozuje od města Janov (Genova), kde v 17. století malíř známý jen jako „Mistr modrých džínů“ zvěčnil chudé obyvatele města v džínových oděvech. Další název pro džínovinu, denim, pochází z francouzského spojení „de Nîmes“, což znamená „z města Nîmes“. Mimochodem, malá kapsička nad pravou přední kapsou se na populárních kalhotách objevila poprvé roku 1902 a původně sloužila pro nošení kapesních hodinek.


Wiesmann MF5 Roadster

Wiesmann MF5 Roadster

Jestliže zavedeme řeč na kabriolet, který je schopen jet až rychlostí 280 km/h, je exkluzivní a stojí více jak 4 milionu korun, napadne vás, že mluvíme o britském malosériovém voze. Samá voda – hovoříme o německém roadsteru Wiesmann. Prvotní Wiesmann roadster opustil dílnu v roce 1993. Do roku 2006 vyráběli vozy Wiesmann MF3 a MF30 a Wiesmann GT MF4 kupé, které všechny využívaly motorové a převodové komponenty dodávané BMW. Wiesmann logo je logo ještěrky Gekon, protože se jejich auta "držely na silnici jako gekoni na zdi". Wiesmann MF5 Roadster je uzavřený dvousedadlový a dvoumístný roadster s větším výkonem než ostatní modely. Roadster GT MF5 byl vyrobený poprvé v roce 2009 a výroba byla omezena na pouhých 55 vozů.Copyright © 2017 HRCPRC.NET | Sitemap

Top