Perličky a zajímavosti

zebra

Intimní život pruhovaných

Rodinný život zebry Grévyho (Equus grevyi) a zebry stepní (Equus quagga) se na první pohled neliší. Evoluce vybavila hřebce zebry Grévyho pro tuto „válku spermií“ skutečně impozantně. Hmotnost varlat hřebce vážícího kolem čtyř metráků přesahuje jeden kilogram.
Hřebec zebry stepní tolik spermií nepotřebuje, protože klisny jsou mu věrné. Váží o něco méně, kolem tří metráků. Varlata má ale ve srovnání se svým příbuzným maličká. Mají hmotnost pouhých 140 gramů.


Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko

Evropská sonda Rosetta udělala u komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko spoustu práce. Vědci z dat získaných Rosettou odvodili, že asi 40 procent jádra této slavné komety tvoří organický materiál. A jak se zdá, je velice starý.
Francouzští badatelé Jean-Loup Bertaux a Rosine Lallement tvrdí, že organický materiál z této komety ve skutečnosti vznikl velmi dlouho před samotným vznikem Sluneční soustavy. Jde o organické molekuly, které jsou tvořené uhlíkem, vodíkem, dusíkem a kyslíkem. Podílejí se nejen na tvorbě komet, ale i planet.


Ukradené poklady

Ukradené poklady

Když byly dny tisícileté říše sečteny, snažili se její pohlaváři naloupené zlato a tajné dokumenty ukrýt před Spojenci. Část se záhy podařilo objevit, ale část stále spočívá někde v alpských jezerech a šachtách.
Na dně Toplitzského jezera měl skončit obsah tří nákladních aut, která vezla zlato z úřadu šéfa Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Ernsta Kaltenbrunnera, 22 beden se zlatem a cennostmi od Adolfa Eichmanna a 20 beden zlata generála Fabiunkeho z říšské válečné pokladny. Hovoří se rovněž o cenných mincích, maďarských korunovačních klenotech či diamantech.


triton

Neptunův měsíc Triton

Triton je největší přirozenou družicí Neptunu. Angličan William Lassell jej objevil před 170 lety, 10. října 1846, a pro astronomy je těleso zajímavé zejména ze tří hledisek. Za prvé jde o jediný velký měsíc v celém systému, který obíhá retrográdně, tedy proti smyslu rotace planety. V případě malých těles je to sice běžné, ale mezi velkými měsíci představuje Triton skutečnou výjimku.
Ačkoliv Triton považujeme za nejchladnější těleso Sluneční soustavy, je vulkanicky aktivní. Na jeho povrchu nalezneme zejména gejzíry, pracovní látkou však není roztavená hornina jako na Zemi, ale voda.


ikea

Nazpaměť 328 stran katalogu Ikea

Víte, co je to Bäckaby, Vallentuna, Fixhult, Lugnvik nebo třeba Lycksele? Slova evokující spíše postavy z fantasy příběhů, jsou ve skutečnosti názvy pohovek švédského nábytkářského koncernu Ikea. Každý, kdo do této prodejny levného konfekčního nábytku někdy zavítal ví, že podobnými obtížně zapamatovatelnými jmény se jejich produkce jen hemží.
Své o tom ví i třiadvacetiletá v Mongolsku narozená a ve Švédsku žijící Yaanja Wintersoulová. Tato dívka se během jediného týdne dokázala naučit obsah celého 328stránkového katalogu Ikea pro rok 2018. Yaanja nejen že zná zpaměti názvy všech z 4 818 položek v katalogu, dokáže k nim přiřadit i jejich klíčové vlastnosti a dokáže přesně určit jaké produkty se nacházejí na konkrétní stránce katalogu.


jupiter

Naprostá záhada Jupiteru

Na Jupiteru se zřejmě skrývá záhadný proces, který generuje velmi neobvyklé a mimořádně silné polární záře. Jde o doposud neznámý typ polární záře Jupiteru. Záře navíc neodpovídá žádnému z dosavadních modelů polárních září. Zdá se, že se na Jupiteru ukrývá nějaký proces, který zatím neznáme.
Stejně jako na Zemi, je i na Jupiteru několik různých typů polárních září. Nově objevená polární záře je ale doposud nejjasnější. Její energie odpovídá asi 1 000 miliwattům na metr čtvereční. Polární záře na Zemi mají přitom energii tak asi 10 až 20 miliwattů na metr čtvereční.Copyright © 2017 HRCPRC.NET | Sitemap

Top